90%
47 %
ČR pokryto
projekt Nářečí českých strnadů about_us contact tutorials links links

Kdo má ve strnadech prsty

Prsty v nich máme samozřejmě všichni. Někteří jsou v nich ale ponoření takříkajíc až po uši. Projekt Nářečí českých strnadů vznikl ve spolupráci katedry ekologie PřF UK, Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické. Partnerem projektu byl pořad Českého rozhlasu 2 Meteor.

Lucie Diblíková (lucie.diblikova@natur.cuni.cz)

Lucie Diblíková

Lucie je v prvním ročníku postgraduálního studia. V roce 2013 úspěsně obhájila diplomovou práci zabývající se rozšířením dialektů strnada obecného v Česku. Stala se duší projektu Nářečí českých strnadů, ve kterém má mimo jiné na starosti komunikaci s dobrovolníky a vyhodnocování nahrávek. Miluje vektorovou grafiku, z čehož strnadi rádi těží. Kupříkladu stránky strnadích projektů vychází z jejího prvního vítězného posteru. V roce 2014 okusuje na vlastní kůži, co to je být terénním biologem.

Pavel Pipek (pipek@natur.cuni.cz)

Pavel Pipek

To Pavel už je ve třeťáku. Jeho dizertace se původně zabývala ekologickými dopady nepůvodních druhů ptáků a savců v ČR. Jeho strnadí angažmá začalo zcela nevinně, když byl přizván, aby pomohl s vybudováním webové prezentace. Brzy však zjistil, že strnadi mají s českými invazními potvorami něco společného - také oni byli převezeni mimo svůj původní areál - na Nový Zéland. Stará se zejména o projekt Yellowhammer Dialects, ale na Čechy nezapomíná. Funguje jako strnadí ajťák (ve spolupráci s Tomášem Telenským z ČSO).

Tereza Petrusková (tereza.petruskova@natur.cuni.cz)

Tereza Petrusková

Tereza je čistokrevný behaviorální ekolog. Od počátku své kariéry se zabývá zvukovými projevy pěvců a ptačím teritoriálním chováním. Hlavními předměty jejího zájmu jsou proměnlivost ptačího zpěvu v prostoru (otázka, co tuto proměnlivost způsobuje, jí nedává spát) a funkce specifických struktur ve zpěvu. Jako modelové druhy jí slouží zejména lindušky, slavíci a strnadi. Stála u zrodu projektu Nářečí českých strnadů.

Adam Petrusek (petrusek@cesnet.cz)

Adam Petrusek

Adam je sice kovaný ekolog vodních ekosystémů, ale spektrum jeho biologických zájmů je tak široké, že by si zasloužilo vlastní stránku. To mu však nedopřejeme a zmíníme zejména ekologii raků (především invazních) a vodního planktonu. K bioakustice se dostal, jak jinak, díky manželce a pohybuje se v tomto odvětví již přes 10 let. Má tu smůlu, že je součástí týmu, jinak by úctyhodné množství dobytých čtverců jistě proměnil v nějaký bonus (také už se kvůli němu několikrát bonusy stěhovaly na jiný čtverec).

Petr Procházka

Petr Procházka

Petr Procházka celý projekt vymyslel a přestože má neustále plné ruce práce s ostatními ptačími druhy, strnadům ve volných chvílích vydatně pomáhá. Bez jeho znalosti němčiny bychom se sotva obešli, jelikož hned několik strnadích nadšenců pochází právě z Německa (možná proto, že v Německu nejsou strnadi žlutí, ale zlatí).

Jirka Svoboda

Čestné členství v týmu patří Jirkovi Svobodovi, jenž se strnadům věnoval sic jen v rámci svého studia pedagogického minima, ale závěrečnou práci napsal tak svědomitě, že jej musel oponent proklínat. My jsme mu však neskonale vděční, protože kdo ví, kde bychom bez něj byli.

Hanka Kyliánková

Hanka je ve třetím ročníku magisterského studia na katedře zoologie (vedle toho ještě studuje doplňkové pedagogické studium). Její magisterská práce má dvě části – v první se zabývá stabilitou hranic nářečí strnada obecného, v té druhé pak vzácnými strnadími dialekty, které byly odhaleny v rámci tohoto projektu.